Anasayfa
ANASAYFA DETAYLAR

ÜNDER'de Halil İbahim Alperen ile Şiir Akşamı

ÜNDER Beyoğlu Sohbetleri'nde 2 Şubat 2024 Cuma akşamı konuğumuz, hattat, ebruzen ve şair Ünyeli hemşehrimiz Av. Halil İbrahim Alperen oldu. Halil İbrahim Alperen katılımcılara hat ve ebru sanatı ile tanışma hikayesinden ve bunun kendi hayatındaki olumlu tesiriden bahsederek sanatın genel olarak insanın güzele ve iyiye yönelik arayışının bir ürünü olduğunu anlattı. Aynı zamanda şiir ile meşgul olan Alperen, şiirlerinde odaklandığı temalardan söz etti ve katılımcı misafirler için bilhassa Ünye temalı şiirlerini seslendirdi. Gecenin ikram sahibi Hüseyin ve Mustafa Altun kardeşler oldu.


Av. Halil İbrahim Alperen kimdir?

1970 yılında Samsun / Çarşamba doğumlu olmakla birlikte aslen Ordu / Ünyelidir. İlk, orta ve lise öğrenimini Ünye῾de tamamladı. 1993 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik ve avukatlık stajı sonrası 1996 yılında İstanbul῾a geldi. İlkokuldan başlayan resim yapma merakı, çizgi roman, çocuk ve mizah dergileri sayesinde yolunu önce karikatüre, sonra hüsnü hat sanatına çıkardı.

1997 yılında Hattat Hasan çelebi Hoca ile tanışıp sülüs ve nesih hüsnü hat çeşitlerini önce sülüsten başlayarak altı yıl meşk ettikten sonra 2003 yılında hüsnü hattın sülüs ve nesih dallarında icazet aldı.

Çeşitli karma sergilere katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSMEK kurslarında ve bazı kültür ve sanat derneklerinde  hat dersleri verdi. Önder Cankurtaran Bey῾den ebru sanatını öğrendi. Latin alfabesi güzel yazısıyla ilgilendi. Özel koleksiyonlarda eserleri bulunan sanatçı kişisel sergiler açtı.

Temmuz 2008῾den itibaren TCDD Genel Müdürlüğü Samsun Bölge Avukatı olarak görev yapmaktadır. Evli olup Ahmet Tarık, İsra Nur, Zeynep Selma adlı üç çocuk babasıdır.

03.02.2024 15:40:18
Hit: 568