Anasayfa
ANASAYFA DETAYLAR

ÜNDER'de İftar Sohbeti

ÜNDER mensupları her sene olduğu gibi bu Ramazan'da da dostluk, muhabbet duygularını pekiştirmek ve bu mübarek ayın feyiz ve bereketinden istifade etmek niyetiyle iftar yemeğinde bir araya geldi. 

Programa sanat tarihi profesörü, hattat Hüsrev Subaşı, ÜNDER'in kurucu başkanlığını yapan İçişleri Eski Bakanı İdris Naim Şahin, geçmiş dönem başkanlardan Ayhan Doğan ve Musa Hamarat ile mevcut yönetim kurulu başkanı İsa Gümüş de iştirak etti. Yine ÜNDER mensup ve müdavimlerinden Ragıp Baras, Hüseyin Soysal, Sebahattin Yıldız, Hüseyin Kara, Hasan Mollaahmetoğlu, İbrahim Hamarat, İsmail Başaran, Abdullah Ballı, İlhan Demir, İslam Ateş, İdris Güney, Mustafa Altun, Mehmet Arslan, Haluk Doğan ve diğer pek çok hemşehrimiz katıldı.

ÜNDER başkanı İsa Gümüş, derneğin pandemi sürecinde sekteye uğrayan programlarının bir süredir yeniden icra edilmeye başlandığını ve bundan böyle aynı şekilde devam edeceğini ifade ederek, bu faaliyetlere tüm hemşehrilerimizin davetli olduğunu beyan etti. 

İçişleri Eski Bakanı İdris Naim Şahin, derneğin resmî kuruluşundan önce 90'lı yılların ortasındaki fikrî oluşum aşamasından başlayarak, kuruluşunu, misyonunu, yıllar içinde icra ettiği önemli faaliyetleri hatıralarla nakleden bir konuşma yaptı. Şahin konuşmasında, fikir aşamasında iken derneği kurup kurmamak noktasında tereddütte kaldıklarını anımsadığını, nihayetinde kurmaya karar verdiklerini söyledi ve akabindeki sürecin bu kararın ne kadar doğru ve güzel olduğunu gösterdiğini ifade etti. Bu ifadeyi yer yer salondakilere duygusal anlar yaşatacak hatıralarla da süsleyen İdris Naim Şahin, derneğin bilhassa alanında temayüz etmiş şahsiyetler ile yapılan söyleşiler marifetiyle gerçekleştirilen Beyoğlu Sohbetleri'nin, pek çok kimsenin doğrudan hayatına dokunduğuna şahit olduğunu belirtti. 

Prof. Dr. Hüsrev Subaşı, bu gibi mekânların bilhassa gençler için çok önemli olduğuna dikkat çekerek manevi anlamda pek çok tehlikeyle kuşatılmış insanımızın kendini muhafaza etmesinin böyle mekânların varlığıyla mümkün olabildiğini; bu tarz devamlı icra edilen sohbet programlarının nadir olduğunu, bilhassa yerel ölçekte çok da görülemediğini ve bu anlamda ÜNDER'in takdire şayan bir faaliyet yürüttüğünü söyledi.

Derneğin önceki dönem başkanları Ayhan Doğan ve Musa Hamarat ile misafirlerin bir çoğu aynı minvalde hatıra ve görüşlerini ifade ettiler. Bu konuşmalar esnasında derneğin daha evvelki yönetimleri, üye ve müdavimleri de hatırlandı; bilhassa rahmetli Mustafa Çalık ve Mustafa Duman yâd edildi. ÜNDER'in adeta kurumsal hafızası olarak nitelenebilecek Hüseyin Soysal, pek çok hatırayı dile getirerek bu konuda misafirlerin hafızasını tazelemeye yardımcı oldu.

Samimi bir atmosferde geçen iftar sohbeti geç saatlere kadar çay eşliğinde devam etti. 

04.04.2023 17:27:34
Hit: 566