Baskanimizin mesaji
Vizyonumuz
Tzgmz
Mustafa Rakim Efendi
Yayinlarimiz
Basinda nder
 
 
 • ÃœNDER BeyoÄŸlu Sohbetlerinde 06.03.2020 Cuma akÅŸamı gerçekleÅŸecek olan sohbetimizin konuÄŸu, Ä°ngiltere Exeter Ãœniversitesi Siyaset Bilimi-Uluslararası Ä°liÅŸkiler bölümünde doktora çalışmalarına devam etmekte olan hemÅŸehrimiz Haluk DoÄŸan olacaktır. Uluslararası sistemin yapısal dönüşümleri baÄŸlamında,  Amerika BirleÅŸik Devletleri, Rusya ve Türkiye arasındaki politik iliÅŸkilerin deÄŸerlendirileceÄŸi ve Fatih Karagümrük mevkiindeki Hattat Mustafa Râkım Efendi Medresesinde saat 19.00'da baÅŸlayacak olan sohbete tüm dostlarımız davetlidir.   
 •  
   

   

  Baskanimizin mesaji


  Insanin toplumsal hayattaki en önemli vazifelerinin basinda, diger insanlarla hemhâl olarak onlari içsellestirmek ve bu sûretle toplumsal bütünlüge katkida bulunmak gelir. Toplumsal bütünlügün tesisi, insanlarin zihnî ve kalbî huzuru ve saadeti için elzemdir. Daha insanî bir hayat, bu bütünlügün saglanmasiyla mümkün olabilir.

  Bugün yasamakta oldugumuz modern kent hayati, bu bütünlügü zorlastiran ve toplumsal memnuniyeti tehdit eden bir yapiya bürünmüstür. Kent, belli bir sahada yerlesmis, çok nüfuslu mürekkep bir cemiyettir. Modern kent; kisiler, komsular ve dostlar arasinda kurulan geleneksel, saglam, samimi baglara dayali olan ve kisinin kendi toplumsal konumuna iliskin açik bir fikir sahibi olmasina izin veren daha yakin iliskilerin zayifladigi bir deneyimi temsil etmektedir. Nitekim bütünlügün yerini görece parçalanmislik ve yabancilasma almistir. Dolayisiyla modern kent, insanlarin birbirine yabancilasmasi, birbirinden uzaklasarak yalnizlasmasi tehlikesini bünyesinde barindirmaktadir.

  Söz konusu deneyim, ülkemizde de özellikle 1970'li yillardan itibaren artan kentlesme süreci ve kentsel göç dalgalariyla, daha yogun bir sekilde kendini göstermistir. Anadolu'da, dikkat çekici bir kentlesme süreci yasanmistir. Öte yandan, basta Istanbul olmak üzere, çok genis bir yelpazede çalisma firsatlarinin mevcut oldugu büyük sehirlere ciddi boyutlarda göç olmustur. Kentlesme ve göç ile daha yogun ve bir o kadar da karmasik bir toplumsal yapiya bürünen kentler, ferdlerin toplumsallasma sürecini olumsuz yönde etkileyerek uyum saglamalarini güçlestirmistir.

  Bu durumda, kentlerde yasama tutunmaya çalisanlar, anonim bir kitle içinde kendilerine yakin bulduklari alt kültür gruplarina katilmaya meyletmislerdir. Arastirmacilar, kentlerde yasayan insanlarin kendileriyle ayni ardalana ya da ilgilere sahip baska insanlarla isbirligi yaparak yerel baglantilar kurabildiklerine dikkat çekmektedir. Bu baglantilar, atomize olan ferdlerin yeniden beraberlik kurarak toplumsal dayanismayi, paylasimi ve bütünlügü saglayabilecekleri örgütlenmelere kapi aralamistir.

  Merkezi Istanbul Beyoglu'nda bulunan Ünyeliler Dernegi(ÜNDER), ülkemizin geçirdigi bu toplumsal dönüsüm zemininde, yukarida bahsedilen hassasiyetlerin gözetilmesi gayretinin bir neticesi olarak ve sivil bir örgütlenme olarak 1997 yilinda tesekkül etmistir.

  ÜNDER, basta Istanbul'daki hemsehrilerimizin bir araya gelmesine yardimci olacak marka bir sivil toplum örgütü olmasinin yani sira; yerel, millî boyutlarda maddi ve manevi kültürel degerlerimizi muhafaza etmek çabasinda olan, ayni zamanda bu degerlere yaptigi faaliyetlerle katkida bulunmayi misyon edinen, entelektüel kaygilar gözeten, nitelikli, suurlu, digergâm, duyarli ve gayretkes ferdlerin mevcut oldugu gönüllü bir kurulustur. Bu dogrultuda niyetimiz ve maksadimiz; özelde Ünye'mize ve hemsehrilerimize her düzeyde gönüllü bir hizmet ve katki sunmaya çalismaktir. Bununla birlikte, daha genel kapsamda; millî ve küresel dinamiklere dâir farkindalikla ve millî iradenin tezahürü istikametinde, insanimiza, toplumumuza ve kültürümüze de katkida bulunabilmektir.

  ÜNDER, insanin var oldugu birçok alanda, insana dâir hassasiyetlerin ve hususiyetlerin ihya edilmesinin ve gelistirilmesinin yollarini açmaya adanmis bir çabanin karsiligidir. Unutmamak gerekir ki; dünya hayatinin bütün zorluklarina ve bu zorluklarin sebep oldugu karsitliklara ragmen, hayati hep daha iyiye, daha dogruya ve daha güzele yaklastiracagini ümid ettigimiz bu çaba, hiç süphesiz, esasli bir insanlik vazifemizdir.

  Selam, saygi ve muhabbetlerimle...

  Musa Hamarat

  ÜNDER Yönetim Kurulu Baskani

  Baskanimizin mesaji
   
   
     Resim Galerisi    Videolar    Yorum Defteri    Iletisim  
  2021 unyeliler.com - Tm haklari saklidir.