Baskanimizin mesaji
Vizyonumuz
Tüzügümüz
Mustafa Rakim Efendi
Yayinlarimiz
Basinda Ünder
 
 
 • Hattat Râkim Medresesi'nde 31.01.2020 Cuma aksami gerçeklesecek olan sohbetimizin konugu Ünye Turizm Isletmecileri Dernegi (ÜNTISAD) ve Ekonomik Sosyal Arastirma ve Kalkinma Dernegi (ESAK) Baskani Sayin Hasan SIMSEK olacaktir. Saat 19.00'da baslayacak olan programa tüm dostlarimiz davetlidir.
 •  
   

   

  Ragip Baras Merhume Annesi Gülsüm Ögretmen i Anlatti  Hattat Râkim Medresesi'nde 17 Ocak Cuma aksami konusmaci konugumuz, dernek üyelerimizden iktisatçi Ragip Baras oldu. Sayin Baras, annesi merhûme Gülsüm Baras'in  ögretmenlik serüvenini anlatti. Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan ve kardesi Kemalettin Erbakan'in da ögretmenligini yapan Gülsüm Hanim'in hayati ve hatiralari dinleyicileri Türkiye'nin geçmisine götürdü. 

   

  Ragip Baras'in konusmasinin satir baslari söyleydi: 

  "Merhume annem GÜLSÜM ögretmen, 1326 (1910) yilinda Ünye'nin Çamurlu Mahallesi'nde dünyaya gelmistir. Anne tarafindan Kusculu Köyü Tasciogullari'ndandir. Babasi Terme Evcik (veya Evcili) köyündendir. Arif oglu Mehmet, Sarikamis felâketinde sehit olan ve Ünye'den giden askerlerdendir (Yasar Karaduman,Ünye Kent Gazetesi). Gülsüm ögretmen, 1930 yilinda Sivas Kiz Muallim Mektebin'den mezun olmustur. Ilk ögretmenligini Trabzon'da 10 yil süre ile Gazipasa ve Cumhuriyet Ilkokullarinda yapmistir. Bu süre içinde bir çok ögrenci yetistirmistir. Bu ögrenciler arasinda merhum Prof.Necmeddin Erbakan ve kardesi Kemalettin Erbakan ve  Prof. Zeyyat Hatipoglu dahil olmak üzere birçok kiymetli isim okutmustur (Erbakanin yazdigi Etrafindakiler kitabi). Daha sonra Istanbul'a tayin edilmis ve 1967 yilinda vefat edene kadar ögretmenligine devam etmistir. Ayni dönem Ünye'deki ögretmen arkadaslari'ndan bazilari Hadiye hoca (Prof. Necmeddin Polvan'in ablasi), Huriye Hoca, Emine Topçuoglu ve Vasfiye Hoca'dir."   
   
     Resim Galerisi    Videolar    Yorum Defteri    Iletisim  
  � 2020 unyeliler.com - Tüm haklari saklidir.