Baskanimizin mesaji
Vizyonumuz
Tzgmz
Mustafa Rakim Efendi
Yayinlarimiz
Basinda nder
 
 
 • ÃœNDER BeyoÄŸlu Sohbetlerinde 06.03.2020 Cuma akÅŸamı gerçekleÅŸecek olan sohbetimizin konuÄŸu, Ä°ngiltere Exeter Ãœniversitesi Siyaset Bilimi-Uluslararası Ä°liÅŸkiler bölümünde doktora çalışmalarına devam etmekte olan hemÅŸehrimiz Haluk DoÄŸan olacaktır. Uluslararası sistemin yapısal dönüşümleri baÄŸlamında,  Amerika BirleÅŸik Devletleri, Rusya ve Türkiye arasındaki politik iliÅŸkilerin deÄŸerlendirileceÄŸi ve Fatih Karagümrük mevkiindeki Hattat Mustafa Râkım Efendi Medresesinde saat 19.00'da baÅŸlayacak olan sohbete tüm dostlarımız davetlidir.   
 •  
   

   

  mer am Hoca Kabri Basinda Yd Edilecek  Hocalarin hocasi, Safahat hafizi, Istanbul Yüksek Islâm Enstitüsü eski müdürü, egitimci, pedagog, sair ve edip Ömer ÇAM Hoca, dâr-i bekâya irtihâlinin 17. sene-i devriyesi münasebetiyle, 15.12.2019 Pazar günü saat 11:00'de Maltepe Gülsuyu Mezarligi'ndaki kabri basinda yâd edilecektir. Tüm dostlarimiz davetlidir. 

   

  Ömer ÇAM Hoca kimdir? (1923-2002)

   Egitimci pedagog ve sair Ömer Çam, Mehmet Kamil Bey´in ogludur. Ordu´nun Ünye ilçesine bagli Akkus beldesinde 1923´te dünyaya geldi. Ilk din bilgilerini ve ilk egitimini imamlik beraatini devrin sadrazamindan almis olan Mehmet Kamil Hoca´dan aldi. Mehmet Kamil Hoca dirayetli bir din adamiydi. Ömer Çam´in olaylara bakisinda ve yaklasiminda büyük etkisi oldu. Orta Okul yillarinda büyük âlim olan, kayinpederi Haydar Bey´den de büyük ölçüde etkilenen Ömer Çam, o yillarin imkânlari ölçüsünde kendini asmis: hem egitimi ile hem de faziletli kisiligiyle çevresine mazhar olmus bir insandi. 

      Sivas Ögretmen Okulu´nu birincilikle bitiren Ömer Çam, 1942 yilinda Giresun-Kesap Düzköy Okulu´nda ögretmenlige basladi. 1944 yilinda Yedek Subay Okulu´na, daha sonra 1947´de Ünye Kiz Köy Okulu Basögretmenligine atandi. 1954–1957 yillari arasinda Akkus Merkez Okulu Basögretmeni oldu. Akkus‘ta ilkokul ögretmenligi yaparken bir yandan da Egitim Enstitüsü´nü bitirdi.

      1957–1958 yillari arasinda ise Ünye Meçhul Asker Okulu ögretmeni olarak çalisan Çam, 1958 yilinda Samsun Namik Kemal Yetistirme Yurdu Ögretmenligine tayin edildi. 1960´da Samsun Merkez Balaç Köyü Ögretmenligi yapan Çam Hoca1961´de Persembe Çinar Ilkokulu Egitim sefligine getirildi.

      1963´e kadar Ilkokul ögretmenligi yapan Hocamiz, Persembe Ögretmen Okulu ve Besikdüzü Ögretmen Okullari ögretmenligi ile Samsun Yetistirme Yurdu Müdürlügü de yapti. Büyük fedakârlik örnegi göstererek Ünye´ye lise açmak için devlet memurlugundan istifa ederek Özel Ünye Lisesi´nin kurucu müdürlügünü yapti.  1963´te Ünye Lisesi Türkçe Ögretmenligine atandi. 1964´te Samsun Egitim Enstitüsü´ne nakil yapan Çam Hoca burada görevli iken 1965´te Samsun Kiz Ilkögretmen Okulu Meslek Dersleri ögretmenligini de 1970´e kadar yürüttü. Çam Hoca ayni yil Istanbul imam Hatip Okulu Psikoloji ögretmenligine tayin edildi.

      24.02.1970´te 5439/2 sayili kanuna istinaden Istanbul Yüksek Islâm Enstitüsü Dini Pedagoji ve Din Psikolojisi Üyeligine ve 6.11.1972´de Istanbul Yüksek Islâm Enstitüsü Müdürlügüne getirildi. 01.02.1974´te müdürlükten istifa eden Çam Hoca ayni kurumda ögretim üyesi olarak görevine devam etti. Istanbul Yüksek Islâm Enstitüsü Marmara Üniversitesi´ne bagli Ilahiyat fakültesine dönüstürülünce Çam Hoca Fakültemizin Din Egitimi Anabilim Dali ögretim elmani oldu ve 01.08.1983 tarihinde de buradan emekli oldu. Hayati boyunca Türk Milli Egitiminin Meseleleri ile mesgul olan Ömer Çam, Egitim Bilimleri ve Türk Edebiyati alanlarinda ihtisas yapti. Bu alanlarda çesitli eserleri, makaleler ve bildirileri yayinlandi.

      Ömer Çam, alabildigine mütevaziydi, egitim üzerine verdigi söylevi siirlerle, özdeyislerle bezeliydi. Çok akici, akici oldugu kadar da cezbedici bir üsluba sahipti. Kendi baglaminda ciddi bir mücadele adamiydi. Egitim alaninda zorlu bir yolculuk yapmisti. Bir noktada Akif in çilesine de fazlasiyla ortak olmustu. Çünkü Mehmet Akif Ersoy´un Safahat´ini bastan sona ezberlemisti. Söz bir kez Akif‘ten açilmaya görsün, misralar sanki Akif‘in agzindan çikar gibi Ömer Hoca´nin agzindan etkisini ve anlamini bularak çikardi.

      O yasayan bir kütüphaneydi, canli ve ayakli bir siir külliyatiydi; Akif‘in yani sira Mevlana´dan, Yunus Emre´den binlerce beyti hafizasinda tasirdi. Bahis siirden açilinca yüzünde güller açardi, iste o zaman onu tutabilene ask olsundu. Tek basina bir siir evreni olan Çam Hoca, hayatinin her döneminde durmadan didindi, kostu ve binlerce ögrenci yetistirdi. Ömer Çam Hocamiz, ayni zamanda çok güçlü birarastirmaci, usta bir kalem erbabi ve söz mülkün sultani, degerli bir hatipti.

      14.12.2002´de vefat eden Ömer Çam, evli ve üç çocuk babasiydi. 15.12.2002 Pazar günü ögle namazini müteakip M.Ü. Ilahiyat Fakültesi Vakfi Camiinde kilinan cenaze namazindan sonra Gülsuyu Mezarliginda defnedildi.

      
   
     Resim Galerisi    Videolar    Yorum Defteri    Iletisim  
  2020 unyeliler.com - Tm haklari saklidir.