Baskanimizin mesaji
Vizyonumuz
Tzgmz
Mustafa Rakim Efendi
Yayinlarimiz
Basinda nder
 
 
 • ÃœNDER BeyoÄŸlu Sohbetlerinde 06.03.2020 Cuma akÅŸamı gerçekleÅŸecek olan sohbetimizin konuÄŸu, Ä°ngiltere Exeter Ãœniversitesi Siyaset Bilimi-Uluslararası Ä°liÅŸkiler bölümünde doktora çalışmalarına devam etmekte olan hemÅŸehrimiz Haluk DoÄŸan olacaktır. Uluslararası sistemin yapısal dönüşümleri baÄŸlamında,  Amerika BirleÅŸik Devletleri, Rusya ve Türkiye arasındaki politik iliÅŸkilerin deÄŸerlendirileceÄŸi ve Fatih Karagümrük mevkiindeki Hattat Mustafa Râkım Efendi Medresesinde saat 19.00'da baÅŸlayacak olan sohbete tüm dostlarımız davetlidir.   
 •  
   

   

  Osmanli Tarihi Profesr Mehmet Ipsirliyi Konuk Ediyoruz  ÜNDER Beyoglu Sohbetleri'nde 18.01.2019 Cuma aksami konugumuz; bilhassa Osmanli tarihinin toplumsal-kültürel ve politik-bürokratik alanlarinda derinlikli çalismalariyla bilinen, 2018 Cumhurbaskanligi Kültür Sanat Büyük Ödülü'nün sahibi Prof. Dr. Mehmet Ipsirli olacaktir.  Dernek merkezimizde saat 19.00'da baslayacak olan sohbete davetlisiniz. 

   

  Prof. Dr. Mehmet Ipsirli kimdir ?

  1945 yilinda Kayseri'de dogdu. 1970 yilinda Istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Osmanli Müesseseleri ve Medeniyeti Tarihi Kürsüsünden mezun oldu.

  1971-1976 tarihleri arasinda Edinburgh Üniversitesi'nde Master ve Doktorasini tamamladi. Kisa dönem askerlik görevinden sonra 1976'da mezun oldugu kürsüde asistan olarak göreve basladi.

  1983'de "Osmanli Imparatorlugunda Kadiaskerlik Müessesesi" adli tezle doçentlige, 1988 yilinda "Diplomatik Açidan Mahzar" adli çalismasiyla profesörlüge yükseldi. 1987’de Istanbul Üniversitesi Arsivcilik Bölümü’nün kurucu bölüm baskani olarak 1999 yilina kadar devam etti. 1983 yilindan beri Türkiye Diyanet Vakfi Islam Ansiklopedisi projesinde çalismaktadir.

  1990 yilinda Amerika Birlesik Devletleri'nde, 1991'de Londra'da arsiv ve kütüphaneler-de arastirmalardabulundu.

  1994-97 akademik yilinda Kuala Lumpur'da International Institute of Islamic Thought and Civilization'de iki yil kadar  arastirmalar yapti,  dersler verdi ve Master-Doktora tezleri yönetti.

  Eylül 1999-Mart 2015 tarihleri arasinda  Fatih Üniversitesi Tarih Bölümü ögretim üyesi olarak çalisti. Nisan 2015’den itibaren Istanbul Medipol Üniversitesi, Insan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nde ögretim üyesi olarak görev yapmaktadir. Osmanli Müesseseleri alaninda  arastirmalar yapmakta olup bu konuda  çesitli çalismalari bulunmaktadir.

   

      
   
     Resim Galerisi    Videolar    Yorum Defteri    Iletisim  
  2020 unyeliler.com - Tm haklari saklidir.