Anasayfa
ANASAYFA DETAYLAR

ÜNSEV Başkanı Ayhan Doğan Hattat Râkım Medresesinin İhyâ Sürecini Anlatacak

Beyoğlu Sohbetleri'nde 27.12.2019 Cuma akşamı, İslam kültür ve sanat tarihinin zirve isimlerinden (ünyeli) Hattat Mustafa Rakım Efendi'nin medrese ve türbesinin projelendirilerek yeniden inşa ve ihya edilmesine vesîle olan ünyeliler Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı (üNSEV) başkanı Ayhan Doğan'ı ağırlıyoruz. Doğan'ın medresenin adeta küllerinden yeniden doğma sürecinin bilinen ve bilinmeyen yönleriyle etkileyici hikayesini anlatacağı ve bizzat Fatih Karagümrük mevkiindeki medresede saat 19.00'da icra edilecek olan sohbete tüm dostlarımız davetlidir. 

Adres: Karagümrük Atik Ali Paşa Camii avlusu bitişiği/ Fatih

İrtibat:  İlhan Demir (05444781703)

Ayhan Doğan kimdir? 

1964 ünye/ORDU doğumlu olup, ilköğretimini ünye merkez Yeşilkent beldesindeki Selviler Köyü İlkokulu'nda ve ortaöğretimini çorum İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı.

1987'de Hacettepe üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. 1986 yılında Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Ankara Tüketici Müdürlüğü'nde başladığı görevini kısa bir süre yürüttükten sonra yine Enstitü Merkezi'nde Halkla İlişkiler Müdürlüğü'ne tayin edildi. Adı geçen departmanda Enstitü'nün tanıtım faaliyetleriyle yakından ilgilendi, özellikle TSE belgeli firmalar için düzenlenen fuar organizasyonlarında etkin görev alarak fuarlara iştirak etti. Yine aynı dönemde; TSE’nin asıl amacı olan "standardizasyonun sağlanması" ile ilgili çalışmalar yürüten ve Türk Standartları’nın müzakere ve kabul kurulu olan TSE Teknik Kurul toplantılarına iştirak etti.

Sn. DOĞAN, 1987 yılının Aralık ayında askerlik görevine başlamak üzere Enstitü'deki görevine yaklaşık 1.5 yıl ara verdi. Tuzla Piyade Okulu akabinde İstanbul’da yedeksubay olarak tamamladığı askerlik görevinin ardından, 1989 yılı Nisan ayı itibariyle Enstitü'ye yeniden dönerek, bu defa talebi üzerine TSE İstanbul Bölge Müdürlüğü uhdesinde Tüketici Şikayetleri servisinde göreve atandı.

O dönemde ülkemizde özellikle tüketici bilincinin yerleşmesi ve hak arayışında bulunmasına matuf seminer, sempozyum, panel, radyo-televizyon programları, gezi, fuar organizasyonları vb. yapılan belli başlı etkinliklerde yıllarca yer ve görev aldı. Sn DOĞAN, İstanbul'daki geniş tüketici kitleleri ile yine yoğun üretim ve sanayi kapasitesinin bulunduğu Marmara bölgesi üreticileri arasında; TSE’li ürünlerle ilgili yaşanan tüketim problemlerinde TSE adına köprü vazifesi oluşturarak TSE’nin Tüketici Hakları politikasına uygun bürokratik diyaloglar geliştirdi ve bu yönde etkin neticeler alınmasını sağladı. Bir dönem TSE Avrupa Yakası Temsilciliği'nde İdari İşler sorumluluğuna atandıktan sonra, bu görevinde iken 1997’de faaliyete başlayan TSE Kalite Kampüsü Bölge Müdürlüğünde benzer görevlerini yürütmek üzere ürün Belgelendirme Müdürlüğü uhdesinde İdari Şef olarak tanındı. Akabinde, TSE Kalite Kampüsü Bölge Müdürlüğü-Eğitim Müdürlüğü görevini üstlendi. 

Halen TSE'de Marmara Bölge Tanıtım Müdürü olarak vazifesine devam etmekte olan DOĞAN, aynı zamanda tetkik görevlisi olarak firma sistem denetimlerinde görev almaktadır.

Yıllarca çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif görev alan DOĞAN, halen  ünyeliler Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı (üNSEV)  başkanlığını yürütmektedir. üNSEV başkanlık dönemi de dahil olmak üzere yaklaşık 10 senedir ünyeli Hattat Mustafa Rakım Efendi Medresesi ve Türbesi'nin ihyası için ilgili kurumlar arası koordinasyon, görüşme, yazışma, projelendirme gibi çalışmaları yürüterek; üNSEV ve üNDER dernek yönetimi ve mensuplarının da desteğiyle medresenin bugünkü haliyle ihya edilmesine ve maksadına münasip bir vasıf ile ilim, kültür, sanat ve eğitim merkezi haline getirilmesine öncülük etmiştir.

Evli ve 4 çocuk babasıdır.  

25.12.2019 00:00:00
Hit: 1567